Південна Корея негайно наполягатиме на тристоронній зоні вільної торгівлі з Японією та Китаєм, щоб спільно подолати агресивну боротьбу з тарифами президента США Дональда Трампа, оскільки його великі взаємні мита набули чинності в середу.
Корейський уряд провів у середу міністерську зустріч під керівництвом міністра фінансів Чоі Санг Мока і оголосив, що зусилля будуть продовжені для створення тристоронньої угоди про зону вільної торгівлі «якнайшвидше», одночасно розгортаючи вже підписані угоди.
Хоча цей крок був применшений вказівкою виконувача обов’язків президента Хан Дук Су, що він «не піде таким шляхом» у недавньому інтерв’ю CNN у вівторок, тристоронні угоди, ймовірно, спрацюють як прорив у боротьбі з великими митами Трампа на продукти з трьох азіатських країн. Окрім 25-відсоткових універсальних автомобільних тарифів, Корея отримала взаємні мита у розмірі 25 відсотків, тоді як тарифи Японії становили 24 відсотки, а Китаю – 104 відсотки.
Вперше ініційовані у 2012 році, три країни пройшли 16 раундів офіційних переговорів щодо тристоронньої угоди. За даними Міжнародного валютного фонду, загальний ВВП трьох країн становить 22,4 відсотка від загального світового обсягу, а на їхню торгівлю припадає 18,3 відсотки.
Сеул також заявив, що буде наполягати на скасуванні 5-відсоткових мит Об’єднаними Арабськими Еміратами, погодженими в 2023 році, швидше ніж через 10 років, як було домовлено спочатку. Корея та Еквадор погодилися скасувати свої мита в розмірі до 40 відсотків через 15 років після їх впровадження в тому ж році, але перенесуть їх протягом цього року. Аналогічні переговори ведуть Китай та Японія зі своїми контрагентами.
«Незабаром Корея також відновить переговори з Мексикою щодо ЗВТ для диверсифікації та максимізації експорту вітчизняних компаній», — сказав Пак Донг-Іл, генеральний директор виробничої промисловості Міністерства торгівлі, промисловості та енергетики.
Рішучі кроки відбуваються через те, що Корея відстає від інших у переговорах із Трампом, оскільки інші країни, такі як Японія та Китай, роблять сміливі та наполегливі кроки, щоб протистояти тарифам, а Сеул вирішив розробити серію планів фінансової підтримки — як недостатніх, так і запізнілих — які можуть бути лише тимчасовим кроком. Міністерство торгівлі заявило, що запропонує додаткові 3 трильйони вон (2 мільярди доларів) у вигляді державного фінансування для компаній, пов’язаних з автомобілем, а також відкладе подання корпоративних податкових декларацій на дев’ять місяців. Комплексна фінансова підтримка зосереджена на малих і середніх виробниках автозапчастин, що включає позики та гарантії, а також деякі політики, як-от розширення лімітів кредитів і зниження процентних ставок і витрат на страхування. Трамп оголосив 25-відсоткові мита на автозапчастини, які також набудуть чинності 3 травня. Автовиробники, такі як Hyundai Motor і Kia, реагують на мита відкриттям нових заводів у Сполучених Штатах, але менші корейські виробники компонентів не здатні робити великі інвестиції.
«Приблизно 20 000 корейських виробників автозапчастин є невеликими за розміром із нижчою рентабельністю виробництва, і якщо експорт різко впаде через тарифи, це призведе до втрати робочих місць і загрожуватиме екосистемі місцевої промисловості», — сказав Пак Те Хюн, директор автомобільного підрозділу Міністерства торгівлі. У 2024 році Корея експортувала загалом 2,78 мільйона автомобілів, і з них 52 відсотки були експортовані на ринок США. У секторі автозапчастин Сполучені Штати були експортним напрямком №1 з 8,2 мільярда доларів США станом на минулий рік.
Експерти, однак, попереджають, що фінансові програми можуть стати білою вороною, якщо вони упустять найважливішу мету: початок фактичних переговорів, які можуть мінімізувати шкоду для корейських компаній.
«Серед вакууму лідерства здається, що адміністрація Трампа поставила корейську оперативну команду в абсолютно нижчу лігу», — сказав Канг Ін Су, професор економіки в Жіночому університеті Сукмйон. «Корейський уряд повинен проявити більше кмітливості та взяти на себе ініціативу в переговорах, щоб принести реальні прибутки країні».
Прем’єр-міністр Японії Сігеру Ішіба розмовляв із Трампом по телефону в понеділок увечері та попросив його «переглянути» податки, які він наклав на Японію, яка постраждала від взаємних мит у розмірі 24 відсотків, нижчих, ніж для Кореї, хоча вона не має угоди про зону вільної торгівлі з Вашингтоном, як це має Сеул.
“У нас була дуже хороша розмова”, – сказав Трамп, згадуючи переговори з Ішібою. “Тож у нас чудові стосунки з Японією. Ми збираємося зберегти їх такими й надалі”. Тим часом Китай оголосив, що з 10 квітня введе у відповідь додаткові збори на всі американські товари на 34 відсотки, що відповідає останнім додатковим взаємним митам щодо США. Білий дім, у свою чергу, ввів додаткові 50% мита на китайські товари, що підвищило загальну ставку мита до 104%. В’єтнам запропонував повністю скасувати тарифи на американські товари як карту переговорів, тоді як Філіппіни та Камбоджа також пообіцяли знизити тарифи на імпорт із США. Індонезія планує збільшити імпорт пшениці, нафти та газу США, щоб зменшити активне сальдо торгівлі зі Сполученими Штатами. Міністр торгівлі Кореї Чеонг Ін-Кьо вирушив до Вашингтона у вівторок, щоб розпочати переговори з адміністрацією Трампа, додавши, що він «напевно буде вести переговори щодо сталі та автомобілів, двох ключових статей експорту Кореї».
Як би там не було, торговельна війна, яку оголосив планеті Дональд Трамп, призведе до перебудови економічних спілок і, можливо, до рецесій у деяких державах.