ДП МДЗО

Раніше розповідалося про те, що підрядник стабільно виграє тендери на виконання робіт із підключення підземних шкіл (протирадіаційних укриттів), де замовником виступає державне підприємство Запорізької облдержадміністрації «Місцеві дороги Запорізької області» (ДП «МДЗО»).

Нижче буде розказано, як це йому вдається, а зараз “вангується” що на оголошені ДП «МДЗО» торги на підключення гімназії №32 у Хортицькому районі (до 3 листопада 2025 року) цей підрядник прийде знову, і знову один, безальтернативно, і виграє ці торги (і надалі). Йдеться про ТОВ “ГЛОБАЛ ЕЛЕКТРИК”.

Відомо, що замовник, який хоче мінімізувати кількість конкурентів та навести «свого» підрядника, описує у тендерній документації умови, нездійсненні для одних та бажані для «своїх».

Відомо також, що російські загарбники не перший рік розбивають українську енергетику, бажаючи занурити країну в холод і морок. Страждають генеруючі потужності та потужності розподілу електроенергії – електростанції, підстанції, мережі розподілу. Звичайно, українці намагаються все пошкоджене відновити, десь реконструювати, а десь збудувати нове. В основному, це електроустановки та мережі понад 1000 Вольт. Тут задіяно багато підрядних організацій, тому на ринку відновлення дефіцит підрядників відповідних спеціалізацій.

Маленький «лікбез»

Відомо, що українськими правилами електроустановки діляться на «до 1000В» та «до і вище 1000В». Правила влаштування електроустановок, Правила технічної експлуатації електроустановок споживача, Правила безпеки в електроустановках споживача, Правила експлуатації електрозахисних засобів та інші регламентують вимоги до працівників та використовуваних ними матеріалів та пристроїв. При вивченні цих правил стає зрозуміло, що організації з допуском «до і вище 1000В» мають право виконувати роботи у всіх електроустановках, що експлуатуються в Україні, у них є висококваліфікований персонал, величезний спектр електрозахисних засобів і застосовуються зовсім не та номенклатура комутаційної (тут навіть назви різні що в установках до 1000В (автомат, автоматичний вимикач – масляний, вакуумний, елегазовий вимикачі; рубильник – роз’єднувач і т.д.), кабельно-провідникової продукції (тут різниця за типами через різні вимоги до ізоляції). Послуги «високовольтних» компаній, відповідно, дорожчі. Такі організації є універсальними і можуть брати участь у тендерах з виконання будь-яких робіт в електроустановках. Відповідальна особа в електроустановках “до і вище 1000В” повинна мати найвищу групу з електробезпеки “V до і вище 1000В”. Виконавець робіт у складі бригади (майстер, виконроб, бригадир) в електроустановках «до і вище 1000В» повинен мати групу не нижче IV.

Електроустановки «до і вище 1000В» – те, що насамперед намагаються знищити російські загарбники – на заводах, підстанціях та електростанціях, у розподільчих пристроях. Тому висококваліфіковані працівники, навчені та допущені до роботи в них – зараз великий дефіцит на ринку відновлення енергетики.

Електроустановки «до 1000В» – це все електроустановки, які заживлені від кінцевих підстанцій у дворах багатоповерхівок, в селах, селищах тощо, які зазвичай видають 0,4 кВ (~380, ~220 і т.д.). Ці підстанції влаштовані таким чином, що доступ із низьковольтної секції (0,4 кВ) закритий у високовольтну (6 або 10 кВ). Допускають працівників до високовольтної секції підрядники оператора розподілу (у Запорізькій області це монополіст АТ «Запоріжжяобленерго» (тільки він має ліцензію на роботу в мережах розподілу регіону)) та його дочірні підприємства. Тому підрядники ДП “МДЗО” можуть розраховувати лише на роботи в мережах “до 1000В”.

Відомості ресурсів у складі тендерної документації будь-якої з підземних шкіл, опублікованої ДП «МДЗО» на сайті Прозоро, вказують на те, що вся кабельно-провідникова і комутаційна продукція для підключення шкіл до зовнішньої електромережі відноситься до категорії «до 1000В», а значить, таку роботу що не містить у себе використання дорогих захисних/вимірювальних засобів, розрахованих на «вище 1000В», а отже, виконують роботи за меншу ціну (за рахунок накладних витрат).

Виходячи з написаного вище, можна стверджувати, що робота в електроустановках на об’єктах житлово-комунального сектора, рітейлу, шкіл, дитячих садків та інше, відноситься до «до 1000В», а вимога до кваліфікаційної групи підрядника «V група до і вище 1000В» сильно завищена 1000».

Це могло б залучити до конкурсу більше учасників, ніж один. Втім, вимога, виставлена ​​персоналу (робітникам електромонтажних професій), стала б більш зрозумілою, чому саме ІІІ група, адже в електроустановках вище 1000В виробник робіт у складі бригади та керівник робіт повинні мати групу не нижчу за IV.

Вимога до підтвердження кваліфікації підрядника про надання інформації про раніше виконані договори на трансформаторних (ТП) або комплектних трансформаторних підстанціях (КТП) з напругою 0,4 кВ і вище підкреслює намір МДЗО «відшити» всіх підрядників, організації яких кваліфіковані на виконання робіт в електроустановках «до 1000В».

ТОВ «ГЛОБАЛ ЕЛЕКТРИК» безперечний лідер у тендарах ДП «МДЗО» (див. таблицю нижче). Очевидно, у цієї організації є персонал, захисні засоби, і все, що необхідно для виконання робіт в електроустановках «вище 1000В», раз вони весь час перемагають у тендерах ДП «МДЗО», а державне підприємство їм добре платить (див. про завищені ціни на матеріали тут), раз вони не бажають брати участь в інших торгах на Прозоро, очікуючи наступного тендеру по підземних школах, щоб одноосібно зайти на нього та виграти.

Раніше, 11 жовтня, повідомлялося про завищені ціни на електротехнічні матеріали у договорі ТОВ «ГЛОБАЛ ЕЛЕКТРИК» із ДП «МДЗО» щодо електрифікації підземної школи у Люцерні. Після цього, 14 жовтня, зайшов моніторинг на наступний об’єкт у Прозорому «Реконструкція електропостачання для приєднання протирадіаційного укриття Запорізької гімназії № 84 Запорізької міської ради за адресою: м. Запоріжжя, вул. Північнокільцева, 16-А», і нічого там не виявив.

Нижче представлена ​​таблиця, складена на підставі даних Прозоро про участь ТОВ «ГЛОБАЛ ЕЛЕКТРИК» у торгах протягом року, з вересня 2024 до вересня 2025 року. Як видно, всі торги були тільки з ДП «МДЗО», в інших підрядник не брав участі; скрізь він приходив сам і перемагав. Поступки щодо очікуваної вартості підрядник робив мінімальні – за рік у загальній сумі очікуваної вартості понад 59 млн. гривень він поступився менше 17 тисяч (близько 0,03 відсотків). Ціна в договорах динамічна, що означає, що підрядник міг і може змінювати її зі зміною цін на матеріали. Риторичне питання – чи зменшить він ціну, якщо її у договорі завищено?

Таблиця (на підставі даних Прозоро) останніх торгів протягом року, де ТОВ «ГЛОБАЛ ЕЛЕКТРИК» брало участь
Таблиця (на підставі даних Прозоро) останніх торгів протягом року, де ТОВ «ГЛОБАЛ ЕЛЕКТРИК» брало участь

Раніше повідомлялося, що ДП “МДЗО” без встановлених законом попереджень поділило працівників на гатунки щодо виплат премій і надбавок.