Російські державні ЗМІ оприлюднили та згодом спростували повідомлення про «перегрупування» російських сил на східному (лівому) березі річки Дніпро в Херсонської області на позиції далі на схід від берега, припускаючи, що російське командування та/або російський державний ЗМІ не змогли створити скоординовану інформаційну лінію для відповіді Росії на триваючі українські наземні операції на східному березі.
Про те, що могло статися у російському інформаційному просторі, пишуть аналітики Інституту вивчення війни (ISW).
Кремлівська преса ТАСС і російське державне ЗМІ РИА Новости опублікували повідомлення, в яких стверджується, що командування російського угруповання сил «Дніпро» (наразі діє на східному березі Херсонської області) вирішило перекинути війська на невизначені «більш вигідні позиції» на схід від р.Дніпро і що російське військове командування після перегрупування перекине частини з угруповання сил «Дніпро» на інші напрямки для наступальних дій. ТАСС і РІА Новини відкликали звіти протягом декількох хвилин, а пізніше ТАСС вибачився, де стверджував, що «помилково» опублікував свій звіт. Російське державне видання РБК повідомило, що Міноборони Росії назвало повідомлення про перегрупування на східному березі Херсонської області «неправдивими» та «провокацією». Речник Кремля Дмитро Пєсков у відповідь на питання про ситуацію в Херсонській області заявив, що коментувати ситуацію можуть і повинні тільки російські військові.
Міністерство оборони Росії не визнало збереження українських позицій на східному березі або проведення більш масштабних, ніж зазвичай, українських наземних операцій протягом останніх тижнів. Російські мілблогери дедалі частіше повідомляють про українську діяльність на Лівобережжі, що різко контрастує з тим, що російські державні ЗМІ та російські офіційні особи постійно не визнають цього. Раніше російському командуванню доводилося боротися за скоординований інформаційний підхід до подій в Україні, зокрема, коли російське командування не спромоглося встановити інформаційні умови поразок під час контрнаступу «Харків-2022». Попередні невдачі у встановленні скоординованих інформаційних підходів призвели до хаотичних переломів і яскраво вираженого невдоволення в російському інформаційному просторі, і російське командування ризикує повторити ці інциденти з ситуацією на східному березі, яка викликала значне занепокоєння російських ультранаціоналістів. Посилання у звітах на російські «наступи» на інших ділянках фронту свідчить про те, що нескоординований інформаційний підхід може бути більш поширеним, ніж на східному березі, оскільки російське командування прямо не визнало будь-які поточні російські операції в Україні наступальними зусиллями.
Відкликані повідомлення про перегрупування Росії на східному березі р. Дніпро в Херсонської області можуть свідчити про реальні дискусії, що відбуваються у вищих ешелонах російського військового командування, які, можливо, передчасно вийшли в інформаційний простір до того, як були офіційно оприлюднені російськими військовими. Російське ЗМІ РБК повідомило, що в оригінальних повідомленнях ТАСС і РІА “Новости” говорилося, що командувач об’єднаним російським угрупованням сил в Україні (ім’я не називається в статті, але йдеться про начальника Генштабу генерала армії Валерія Герасимова) почув і погодився з аргументи командування групи «Дніпро» (людини, також неназваної в статті, але відомої як генерал-полковник Михайло Теплінський) і наказав групі «Дніпро» передислокувати та вивільнити сили для наступальних операцій на інших невизначених напрямках. Припущення про те, що двоє високопоставлених воєначальників обговорюватимуть передислокацію російських сил з однієї ділянки фронту на іншу, не є дивовижною чи неймовірною. У звіті РБК також випливає, що російське військове командування оцінило, що ситуація в Херсонській області не є відкритою загрозою для російських військ. Незважаючи на майже постійне хвилювання херсонського напрямку з боку мілблогерів, саме російське військове командування, схоже, зайняте іншими ділянками фронту, а саме авдіївським напрямком, де російські війська відновлюють наступальні дії. Герасимов і Теплінський, можливо, зважили витрати на утримання фронтових підрозділів у Херсонській області з перевагами передислокації цих підрозділів на інші ділянки фронту та вирішили, що нинішнього російського угруповання в тилових районах Херсона достатньо для захисту від українських операцій на східному березі. Український військовий оглядач Костянтин Машовець 12 листопада зазначив, що російське командування на Херсонському напрямку відмовилося перекинути на передову додаткові сили 70-ї мотострілецької дивізії (новоствореної 18-ї загальновійськової армії) і 7-ї десантно-штурмової (ВДВ) армії. Дивізія виходить за межі окремих полків і батальйонів, вирішуючи натомість утримувати решту цих формувань у ближніх тилових районах і вторинних ешелонах оборони. Машовець зазначив, що російська присутність у прифронтових районах Херсонської області «обмежена». Припущення про те, що російські війська мають сильнішу присутність у тилу в Херсонській області, значною мірою пов’язане з нібито переговорами між Герасимовим і Теплинським щодо звільнення цих елементів на передовій і направлення їх на інші ділянки фронту.
Крім того, російське військове командування могло дати вказівку державним ЗМІ оприлюднити, а потім відкликати ці повідомлення в рамках інформаційної операції, яка має на меті змусити українські сили недооцінити наявну російську живу силу на східному березі Херсонської області. Український центр опору 13 листопада заявив, що українські офіційні особи не помітили відведення російських сил із позицій на східному березі і що повідомлення ТАСС і РІА Новини є частиною російської інформаційної операції з відволікання українських сил. Українські сили навряд чи приймуть будь-які рішення на оперативному рівні на основі обмежених повідомлень ЗМІ про російське перегрупування, проте, якщо повідомлення є частиною інформаційної операції, їм, швидше за все, не вдасться ввести в оману українське командування.
Навряд чи зовнішнє джерело під виглядом Міністерства оборони Росії передало російським державним ЗМІ інформацію про повідомлення про «перегрупування» російських військ на лівому березі Херсонської області. Декілька російських джерел припустили, що невстановлена особа, яка видавала себе за працівника міноборони Росії з підробленого облікового запису, могла надати інформацію російському державному інформаційному агентству РІА Новини. Дуже малоймовірно, що стороння особа, яка представляє себе як Міністерство оборони Росії, змогла ввести в оману російські державні ЗМІ, оскільки російські державні ЗМІ тісно пов’язані з російськими державними органами, включаючи Міністерство оборони Росії.
Незалежно від причин і обставин повідомлень ТАСС і РІА «Новости», реакція на них свідчить про те, що події в Херсонській області продовжують залишатися дуже невралгічними в провоєнному інформаційному просторі та підкреслює, що російський медіа-простір досі не згуртувався навколо єдиного риторичну лінію про те, що відбувається на східному березі Дніпра. В опублікованих звітах використовується відносно нейтральна мова і, зокрема, не оголошується про «відступ» чи «виведення», натомість обговорюється «переведення» та «перегрупування». Шалені російські ЗМІ, які послідували за цим, включно з негайним відкликанням заяв, прямою відповіддю Кремля та рішучими спростуваннями мілблогерів, відображає той факт, що будь-яка згадка про російське угруповання в Херсонській області породжує майже миттєву невралгію інформаційного простору. Виявляється також, що російський інформаційний простір ще не визначився, як обговорювати оперативну обстановку на східному березі Дніпра, і будь-який перегин ситуації там може викликати інформаційний шок. Відступ росіян із Харківської області на початку вересня 2022 року Міноборони РФ неправдиво представило як «перегрупування», і це слово та загальна концепція, мабуть, залишається дуже невралгічною для російського інформаційного простору.