Морозов - Бойцовский кот Мурз

Як повідомляється, відомий незалежний російський мілблогер Андрій Морозов (також відомий під псевдонімом Бойцовський Кот Мурз) покінчив життя самогубством 21 лютого після того, як відмовився від наказу російського військового командування видалити його звіти про високу кількість втрат росіян навколо Авдіївки.

Морозов був сержантом російської 4-ї окремої мотострілецької бригади (2-й армійський корпус “ЛНР”) і запеклим критиком російського військового командування та Міністерства оборони. Морозов опублікував довгу передсмертну записку, в якій заявив, що неназваний російський полковник наказав йому 20 лютого видалити його звіт від 19 лютого, у якому стверджувалося, що 16 000 російських військовослужбовців загинули в боях під час російських наступальних операцій в Авдіївці. Повідомляється, що полковник погрожував припинити постачання боєприпасів і військової техніки підрозділу Морозова, якщо той не видалить свої повідомлення про великі втрати російських військових під час захоплення Авдіївки і не повідомить Морозову, що він не зможе змінити поточну ситуацію на полі бою і що лише президентські вибори могли спровокувати якісь зміни. Морозов стверджував, що полковник, ймовірно, виконував накази російського військового командування, політичного керівництва та російських пропагандистів, таких як Володимир Соловйов, який прагнув усунути Морозова ще до повномасштабного вторгнення. Морозов заявив, що намагався викрити правду про російські реалії бойових дій і більше не міг служити під керівництвом цього образливого полковника, який прийняв командування над «обезголовленою» бригадою, що діяла на критичній лінії фронту, і чиє погане керівництво погіршило ситуацію для російських військ. Морозов також натякнув, що російська влада, можливо, змовилася з метою його вбивства або арешту, і зазначив, що він більше не бачить сенсу продовжувати боротьбу з некомпетентною російською військовою бюрократією, яка не має достатньо ресурсів.

Морозов використав свою передсмертну записку для подальшого обговорення невдач російської армії в Авдіївці та Донецькій області. Морозов звинуватив російських генералів у тому, що вони марнотратно пожертвували тисячами військовослужбовців заради просування своєї військової кар’єри, і натякнув, що більшість російських журналістів брешуть про реалії бойових дій. Морозов також зауважив, що російське військове командування все частіше використовує мобілізований персонал як загороджувальні сили (спеціалізовані підрозділи, які розстрілюють власні сили, які відступають або відмовляються атакувати), і доповнив офіційну скаргу від мобілізованого російського військовослужбовця 1487-го полку (мобілізований підрозділ під командуванням 1-го армійського корпусу «ДНР», у якому російська військова прокуратура відмовила на початку лютого. Мобілізований військовослужбовець поскаржився, що чисельність 1487-го полку була скорочена до менш ніж 30 відсотків через відсутність підсилення та ротації полку з моменту розгортання полку в середині січня 2023 року. Військовослужбовець додав, що командир 1-го армійського корпусу на прізвисько “Крим” у листопаді 2023 року передав 300 військовослужбовців 1487-го полку до командування російської приватної військової компанії (ПВК) “Ветерани”, більшість із яких загинули. або отримали поранення на Авдіївському напрямку. Мобілізований звинуватив ПВК «Ветерани», яка, як повідомляється, укомплектована із засуджених, наркоманів і мародерів, використовувала мобілізованих як загородження та утримувалася від участі в нападах. Мобілізований додав, що його батальйону повністю бракує гранатометів, мінометів та техніки, необхідної для наступальних дій. Мобілізований військовослужбовець також зауважив, що російські військові медики відмовлялися лікувати контужених військовослужбовців і відправляли їх назад на передову без медичного обстеження, і ці проблеми систематично дошкуляють іншим російським підрозділам.

Російський інформаційний простір, окрім обраних російських пропагандистів і підконтрольних Кремлю мілблогерів, значною мірою оплакував смерть Морозова та звинувачував у його смерті різних військових і політичних акторів. Російська пропагандистка Юлія Вітязєва натякнула, що в самогубстві Морозова винні його друзі, які не змогли йому допомогти і використовують його смерть, щоб кинути тінь на російське Міноборони, щоб заробити увагу соціальних мереж. Один пов’язаний із Кремлем мілблогер визнав внесок Морозова в гуманітарну допомогу російським військовим, але зазначив, що критика Морозовим російського військового командування була настільки негативною, що допомогла Україні. Мілблогер додав, що прикро, що вороги Росії та «ворожі» мережі Telegram скористаються новиною про смерть Морозова, щоб затьмарити захоплення Росією Авдіївки. Мілблогери, пов’язані з ПВК “Вагнер”, звинуватили Соловйова та інших пропагандистів у переслідуванні Морозова та висміюванні його смерті. Прихильники ув’язненого російського офіцера та гарячого критика російського військового командування Ігоря Гіркіна також засудили переслідування Морозова та підкреслили його багаторічну відданість постачанню російських військ обладнанням та викриттю російських військових невдач. Декілька мілблогерів звинуватили в самогубстві Морозова нездатність Росії цінувати й інтерналізувати різні думки заради досягнення спільної мети.

Повідомлення про самогубство Морозова, ймовірно, сприятимуть зусиллям Кремля та російського Міноборони зміцнити монополію на російський інформаційний простір. Морозов був одним із небагатьох залишилися незалежних ультранаціоналістичних мілблогерів, які відкрито критикували російське військове командування та уряд після того, як Кремль і Міноборони Росії почали консолідувати контроль над відомими російськими мілблогерами в липні 2023 року. Морозов, наприклад, раніше попереджав про серйозну деградацію російських військ, які були в районі Ізюма Харківської області у травні-червні 2022 року – за місяці до успішного контрнаступу українських військ у цьому районі у вересні 2022 року. Російські офіційні особи все більше нападають на радикальних мілблогерів і заарештували кількох мілблогерів, які висловлювали критику, подібну до скарг Морозова.

ISW зауважив, що багато російських мілблогерів різко придушили свою критику російського військового командування після невдалого заколоту Вагнера, а повідомлення про тиск на Морозова можуть спонукати більш критичних мілблогерів утримуватися від обговорення російських військових невдач. У листопаді 2022 року Кремль почав намагатися кооптувати поступливих мілблогерів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

five × 1 =