Бійци ЗСУ

Російські війська просунулися далі в Старицю (на південний захід від Вовчанська), в південній і центральній частині Кліщіївки, на південний схід від луганської Макіївки.

Американський Інститут вивчення війни (ISW) оприлюднив огляд подій на фронті російсько-української війни за 21 травня.

  • Російські сили не зробили жодного підтвердженого просування на північ від міста Харків біля Липців на тлі триваючих боїв 21 травня. Український Генштаб увечері 21 травня повідомив, що російські війська значно активізували бойові дії на харківському напрямку після того, як 20 травня кількість російських атак зменшилася.

    Російські війська нещодавно підтвердили просування на південний захід від Вовчанська на тлі продовження боїв у населеному пункті та навколо нього 21 травня. Геолокаційні кадри, опубліковані 18 травня, показують, що російські війська просунулися далі в Старицю (на південний захід від Вовчанська). ISW продовжує оцінювати, що російські війська зберігають обмежені позиції на південному (лівому) березі річки Вовча і не спостерігають візуального підтвердження російської бронетехніки чи значної кількості піхоти, що діє на південному березі. У Міноборони Росії стверджували, що російські сили відбили українські контратаки у Вовчанську та поблизу Стариці.

    Український військовослужбовець, який діє на півночі Харківської області, повідомив, що російські війська розмістили на напрямку «африканських найманців». Військовослужбовець повідомив, що російські війська проводять “м’ясні атаки” з “найманцями” перед наступом регулярних військ РФ. Що мав на увазі український військовослужбовець під «африканськими найманцями», незрозуміло. Російський мілблогер, який раніше розповсюдив інсайдерську інформацію про ПВК «Вагнера», 13 травня заявив, що колишні підрозділи «Вагнера» воюють у Харківській області, але не уточнив, яким формуванням підпорядковані ці елементи. Український військовий оглядач Костянтин Машовець 20 травня повідомив, що під Липцями діють підрозділи Африканського корпусу МО РФ. Українське кримське партизанське угруповання «Атеш» нещодавно повідомило з посиланням на джерела нібито в російському 44-му армійському корпусі (Ленінградський військовий округ [ЛВО]), що елементи Африканського корпусу, «найманці», які воювали в африканських країнах, і люди імовірно вихідці з африканських країн воюють на півночі Харківської області. Раніше «Український центр спротиву» повідомляв, що Росія вербує війська з африканських країн. Хоча ці звіти загалом неясні, цілком можливо, що деяка комбінація громадян з африканських країн, елементів Африканського корпусу та колишніх елементів Групи Вагнера зараз воює з російськими військами на півночі Харківської області.

  • Президент України Володимир Зеленський зазначив, що обмежений наступ Росії на півночі України досягає своєї мети – відволікти увагу від інтенсивних наступальних операцій Росії на сході України. Зеленський в інтерв’ю Reuters, опублікованому 20 травня, заявив, що ситуація на півночі Харківської області зараз стабільна, але “ніхто” не звертає уваги на хвилю наступальних операцій Росії на Донбасі в Часовоярському (Бахмут), Покровському (Авдіївка) і Курахівському (на захід від м. Донецька) напрямках. Зеленський заявив, що ситуація на півночі Харківської області була стабільною вже близько тижня, що узгоджується з уповільненням темпів просування Росії на Липцівському (на північ від Харкова) та Вовчанському напрямках після перших кількох днів відносно швидкого тактичного просування. Нещодавно російські війська активізували свої зусилля із захоплення важливого в оперативному відношенні міста Часів Яр на захід від Бахмута, оскільки темпи операцій на півночі Харківської області знизилися, підкреслюючи, що зусилля на півночі Харківської області спрямовані на притягнення та фіксацію українських сил і створення можливостей для російських сил в іншому місці театру військових дій (ТВД). Як постійно повідомляв ISW, найближчою перспективою російських військ для отримання значних операцій залишається напрямок Часів Яр, оскільки захоплення Часового Яру дасть змогу російським військам створити умови для нападу на частину міст – «поясу фортець», які утворюють кістяк української оборони Донецької області та російські війська, ймовірно, прагнуть використати несприятливу ситуацію для українських сил, які обороняються поблизу Часового Яру та Авдіївки, перш ніж військова допомога США прибуде на лінію фронту в “товарних” масштабах. Минулого тижня український Генштаб повідомляв, що російські війська зберігають високі темпи наступальних дій на авдіївському напрямку, незважаючи на стабілізацію ситуації на півночі Харківської області.

    Повідомляється, що спочатку російське військове командування планувало, що російські війська швидко досягнуть значного прогресу на півночі Харківської області, але обмежене угруповання сил, розгорнуте в цьому районі, свідчить про те, що російське військове командування, ймовірно, змінило ці плани напередодні наступальних операцій у Харківській області. 20 травня The Economist повідомив, що розглядає російські військові плани з невстановленої дати щодо запланованого російського наступу на Харківському та Вовчанському напрямках. Повідомляється, що російські плани передбачали просування російських військ до Борщової (приблизно 20 кілометрів на північний схід від міста Харкова та приблизно 16 кілометрів від міжнародного кордону) протягом 72 годин, щоб розмістити російські сили в радіусі дії ствольної артилерії до міста Харків. Повідомляється, що російські плани також передбачали просування російських військ до Печеніг (на південь від Вовчанська та приблизно за 50 кілометрів від міжнародного кордону) у невизначений термін. Повідомляється, що спочатку російський наступ планувалося розпочати 15-16 травня, і Economist заявив, що невідомо, чому російські війська перенесли свої наступальні операції на півночі Харківської області на 10 травня. За оцінками ISW, з 10 травня російські війська просунулися максимум на 10 кілометрів у харківському напрямку та на близько семи кілометрів у вовчанському напрямку. Про це повідомив заступник начальника Головного управління військової розвідки (ГУР) України генерал-майор Вадим Скібіцький 2 травня. Згідно з його повідомленням, російські сили зосередили близько 35 000 особового складу в районі міжнародного кордону та планують зосередити загалом 50 000-70 000 особового складу. Повідомляється, що російські війська розпочали наступальні дії на півночі Харківської області, коли Північне угруповання військ було недостатньо, і наразі лише спрямували обмежену кількість бойових дій у цей район.

    Російське військове командування, ймовірно, не очікувало, що ці обмежені та недостатні сили зможуть досягти цих цілей, і український офіцер запасу зауважив, що російські війська зосередилися на «повзучому просуванні», а не на швидкому просуванні на оперативну глибину після своїх військових невдач у 2022 році. The Economist не уточнив, коли російське військове командування створило ці плани, і цілком можливо, що російське військове командування створило плани до того, як стало ясно, що Північне угруповання сил не буде укомплектовано бажаною кінцевою чисельністю або що раніше або була бажана більш обмежена атака. Можливо, російське військове командування також вирішило розпочати наступальні операції з угрупуванням недостатньої чисельності, щоб скористатися нестачею української живої сили та техніки до прибуття західної допомоги в масштабах на лінію фронту.

  • Російські джерела стверджували, що російські сили незначно просунулися на південь від Сіверська (на північний схід від Бахмута), але ISW не спостерігало візуальних доказів, які б підтверджували ці заяви. Український Генштаб повідомив, що російські сили атакували на південь від Сіверська в районі Роздолівки та на південний схід від Сіверська в районі Виїмки. Російський мілблогер, який раніше служив інструктором Шторм-Z, стверджував, що російські війська вперто зосереджуються на наступі на лінії Білогорівка (на південь від Кремінної) – Спірне (на схід від Сіверська), незважаючи на те, що такі зусилля не принесли жодних результатів і призвели до значні втрати російської сили та техніки.
  • Російські війська нещодавно просунулися в південну та центральну Кліщіївку (на південний схід від Часів Яру) і продовжили наступальні операції на Часів Яру. Російські міліблогери розширили відео від 21 травня, на якому нібито показано, як російський танк проїжджає через Кліщіївку, щоб доставити штурмові групи 6-ї мотострілецької дивізії (3-го АК) на південну околицю населеного пункту, а потім повернутися на свої невизначені позиції на північ від населеного пункту. Російські мілблогери розширили ще одне відео від 21 травня, яке нібито показує російські сили, що діють у центрі Кліщіївки. ISW геолокував обидва відео, підтверджуючи, що російські війська просувалися в південній і центральній частині Кліщіївки. Російські джерела стверджували, що ці кадри підтверджують, що російські війська повністю захопили Кліщіївку та витіснили українські сили з населеного пункту, але активно не займають населений пункт, оскільки українські сили контролюють головну висоту в цьому районі. Проте ISW не спостерігав візуальних доказів того, що російські війська захопили північну та західну Кліщіївку. Деякі російські мілблогери стверджували, що російські війська просунулися лише на 600 метрів по центральній дорозі в Кліщіївці, і що бої за селище ще тривали станом на 21 травня. Російські джерела також стверджували, що російські війська розширили свої позиції в районі заповідника Ступки-Голубовські 2 (на південний схід від Часів Яр). Повідомляється, що російські війська продовжували атакувати Часів Яр і мікрорайон Канал (найсхідніший Часів Яр); і на південний схід від Часів Яру поблизу Іванівського, Кліщіївки та Андріївки. Речник Українського угруповання військ «Хортиця» підполковник Назар Волошин заявив, що часів Яр контролюють українські сили, а російських військ у населеному пункті немає.
  • Російські джерела стверджували, що російські війська захопили Нетайлове (на захід від Авдіївки) і продовжили наступальні дії поблизу Авдіївки 21 травня. Український Генштаб 20 травня зафіксував інтенсивність наступальних дій росіян біля Нетайлового. Бої тривали на північний захід від Авдіївки в районах Калинове, Новоолександрівка, Сокіл, Прогрес, Євгенівка, Очеретине, Соловйове, Новоселівка Перша; на захід від Авдіївки біля Уманського, Сіверного, Нетайлового, Яснобродівки; на південний захід від Авдіївки біля Невельського та Сіверного.
  • Російські війська нещодавно трохи просунулися на південний захід від міста Донецьк. Геолокаційні кадри, опубліковані 21 травня, показують, що російські війська просунулися на південний захід від Новомихайлівки та східної Парасковіївки (обидва на південний захід від Донецька). Повідомляється, що російські війська атакували на захід від Донецька поблизу Георгіївки та Красногорівки, а також на південний захід від Донецька поблизу Побєди та Парасковіївки.
  • 21 травня тривали позиційні бої поблизу Старомайорського (на південь від Великої Новосілки) на кордоні Донецької та Запорізької областей.
  • 21 травня тривали позиційні бойові дії на заході Запорізької області, однак підтверджених змін лінії фронту на цієї ділянці не зафіксовано. Представник Південного оперативного командування та ВМС України капітан третього рангу Дмитро Плетенчук заявив, що російські війська не захоплювали Роботине. Позиційні бої тривали поблизу Роботиного та Вербового (на схід від Роботиного).
  • 21 травня на східному (лівому) березі Херсонської області тривали позиційні бойові дії, однак підтверджених змін лінії фронту в цьому районі не зафіксовано. Генштаб України повідомив, що українські сили відбили російські атаки поблизу Кринок на східному березі Херсонської області.
  • Російські війська нещодавно підтвердили просування вздовж лінії Куп’янськ-Сватове-Кремінна на тлі продовження російських наступальних операцій у цьому районі 21 травня. Геолокаційні кадри, опубліковані 21 травня, показують, що російські війська просунулися на південний схід від Макіївки (на північний захід від Кремінної). Російські війська продовжували наступальні дії на північний схід від Куп’янська в районі Синьківки; на північний захід від Сватового біля Іванівки, Берестового, Стельмахівки; на захід від Кремінної біля Діброви і Тернів; і на південь від Кремінної біля Григорівки та Білогорівки.

    Російські мілблогери продовжували критикувати Міноборони Росії за заяву від 20 травня про захоплення російськими військами Білогорівки (на південь від Кремінної). Кілька російських мілблогерів стверджували, що російські війська не захоплювали Білогорівку. Відомий нагороджений Кремлем милблогер поскаржився, що російське військове командування переслідує «політичні» цілі, які не впливають на поле бою. Інший російський мілблогер, який раніше був інструктором Шторм-Z, заявив, що Міноборони Росії бреше, і процитував заяву нещодавно призначеного міністра оборони Росії Андрія Бєлоусова про те, що «можна помилятися, але не можна брехати».

  • Російські джерела стверджують, що українські війська 20 травня обстріляли і пошкодили склад пального в окупованому Довжанську Луганської області з ракет ATACMS і безпілотників.
  • Російські війська завдали ударів з безпілотників по Україні в ніч з 20 на 21 травня і ракетного удару по Україні вдень 21 травня. Командувач ВПС України генерал-лейтенант Микола Олещук повідомив, що російські війська запустили 29 безпілотників Шахед-136/131 з Приморсько-Ахтарську, Краснодарський край, Курська область та окупованого мису Чауда, Крим, і що українські сили розстріляли 28 шахів над Одеською, Миколаївською, Дніпропетровською, Харківською, Черкаською, Херсонською та Кіровоградською областями в ніч на 21 травня. Голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синегубов заявив, що внаслідок падіння уламків “Шахеда” у Харкові пошкоджено чотири цивільні об’єкти, а Харківський міський голова Ігор Терехов повідомив, що в місті стався вибух на об’єкті транспортної інфраструктури. У Сумській обласній військовій адміністрації повідомили, що російські війська завдали удару по виробничій інфраструктурі Конотопа неуточненою ракетою.
  • Президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю Reuters, опублікованому 20 травня, заявив, що російські сили використовують 300 літаків на території України, і підтвердив, що українським силам для досягнення повітряного паритету з Росією потрібно близько 120-130 F-16 або інших передових винищувачів.
  • Добою раніше:
    Військова ситуація на фронтах від ISW за 20.05.2024

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

    thirteen + 10 =